piątek, 14 czerwca 2013

Kompostowanie jest proste. Zacznij już dziś!

Kompost jest jednym z najcenniejszych nawozów organicznych. W procesie kompostowania materiały roślinne zostają przekształcone w produkt, który nie tylko nawozi (zaopatruje rośliny w składniki odżywcze), ale także podwyższa jakość samej gleby, dając ziemię próchniczą.

Kompost jest nawozem działającym szybciej niż obornik, a składniki odżywcze są bardziej efektywnie wykorzystywane niż z obornika. 
Kiedyś kompostowanie odbywało się przeważnie w otwartej pryzmie kompostowej, która nie tylko źle wyglądała i pachniała, ale miała tę wadę, że z zewnątrz przesychała, co zatrzymywało proces kompostowania. 
Mikroorganizmy glebowe, aby szybko rozkładać szczątki roślinne, potrzebują wysokiej temperatury oraz wilgotności rzędu 60 proc. Radą na utrzymanie wilgotności i doprowadzaniu powietrza było tak zwane przerzucanie kompostu. Trzeba to wykonywać co najmniej raz na miesiąc, a sam rozkład w pryzmie trwał ponad rok.

Wybierz dobry kompostownik

Dziś najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kompostowników. W nich materiał, z którego powstaje kompost, nie wysusza się, nie „marznie”, ma dopływ świeżego powietrza.  Szczególnie godne polecenia są kompostowniki Thermo-King
Kompostownik Thermo-King został wyprodukowany z wysokiej jakości materiału Thermolen. Dzięki piankowym ściankom termicznym Thermo-King gwarantuje świetną izolację. Wytwarzane w kompostowniku ciepło pozostaje w nim, przyspieszając proces rozkładu.

Mieszaj odpady

Ważnym czynnikiem w kompostowaniu jest odpowiednie wymieszanie odpadów.  Gałęzie czy wióry rozkładają się wiele szybciej, 
gdy zostaną wymieszane z dużą ilością resztek zielonych lub trawą. Drobnoustroje rozkładające substancje organiczną potrzebują azotu. Materiał drzewny ma duże ilości węgla, ale już koszona trawa duże ilości azotu. Dlatego najlepiej mieszać składniki „węglowe” z „azotowymi”. Wymieszanie tych dwóch surowców w równych proporcjach daje odpowiedni  skład podstawy do kompostowania. Ilość odpadków zawierających węgiel powinna być dwa razy mniejsza niż zawierających przewagę związków azotowych.
Surowce o dużej zawartości związków węglowych zapewniają celulozę niezbędną bakteriom do produkcji ciepła i cukrów. Surowce o dużej zawartości azotu są źródłem białek, które pozwalają na rozwój bakterii tlenowych.
Odpady o dużej zawartości węgla:
- słoma zbożowa
- jesienne liście
- odpady drewniane
Opady o dużej zawartości azotu:
- siano
- skoszona trawa
- resztki owoców i warzyw
Kolejnym czynnikiem  przyspieszającym rozkład materiałów przeznaczonych do kompostowania jest dostęp powietrza. To dlatego trwa wrzucona byle jak do kompostownika zamiast rozkładać się, gnije.
Aby tego uniknąć mieszamy zbite składniki jak trawa z rzadszymi jak gałęzie, resztki z kuchni, wióry drewniane.

Gdzie postawić kompostownik?

Kompostownik stawiamy w miejscu osłoniętym od wiatru oraz w półcieniu. Jednak nie za blisko drzew i krzewów, bo ich korzenie szybko przenikną do kompostownika i będą się żywić na nasz koszt. Kłopotu
Ogrodzenie gruntowe
do kompostownika
Thermo-King
tego unikniemy stosując ogrodzenie gruntowe, które można dokupić do kompostowników Thermo-King.
Materiał do kompostowania powinien mieć bezpośredni kontakt z glebą, aby zapewnić stały dostęp mikroorganizmów glebowych. Jednak ze względu na gryzonie, które mogą w nim szukać resztek jedzenia i zakładać tam gniazda, konieczne jest pokrycie dna siatką drucianą, pokrytą plastikiem o oczkach co najwyżej 1 centymetrowych. Siatka powinna być wywinięta na boki kompostownika na wysokość co najmniej 30 centymetrów.
Miejsce do kompostowania powinno być stałe. Niezbędna do procesu rozkładu flora i fauna znajduje się zawsze w jednym miejscu.

Przy opracowaniu tekstu korzystano z książki: "Kompostowanie", Jerzy Woźniak, Buchmann, Warszawa 2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz