czwartek, 25 października 2012

Prawo: Nie wolno zalewać sąsiadów



Działka budowlana, na której znajduje się dom, powinna mieć kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wody opadowej  do sieci kanalizacyjnej lub ogólnospławnej. Gdy przy domu nie ma kanalizacji, rowów odprowadzających deszczówkę, wówczas przepisy dopuszczają odprowadzenie deszczówki na własny teren do:
- dołów chłonnych
- zbiornik retencyjnych (tuneli rozsączających)
Można także odprowadzić  deszczówkę do podziemnych pojemnych zbiorników na deszczówkę, a także dodatkowo gromadzić w naziemnych zbiornikach na deszczówkę o pojemności od 210l do 1300l. Zbiorniki podziemne są dostępne w rozmiarach do 6500l. W ofercie hurtowni NaBudowe24.pl dostępne są także tunele rozsączające o pojemności 300l. Można je łączyć w ciągi o dowolnej długości, a także piętrować – stykając dnem.
W żadnym razie deszczówka nie może być przyczyną zalania i podtopień u sąsiadów. Celowe kierowanie wody deszczowej na posesję sąsiadów jest niezgodne z prawem. Zgodnie z paragrafem 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, kierowanie wody na posesję sąsiada jest zabronione.
Sąsiad może domagać się odszkodowania za starty materialne w drodze procesu cywilnego.

Podstawa prawna:
Paragraf 29 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz