piątek, 15 czerwca 2012

Gonty bitumiczne – materiał na każdy dach


Gonty bitumiczne Katepal, brązowe gładkie
Gonty bitumiczne są idealnym materiałem na każde pokrycie dachowe. Główną zaletą jest elastyczność. Można je układać na najbardziej skomplikowanych formach połaci  (dachy z załamaniami, lukarnami).


Gonty bitumiczne są lekkim pokryciem (ciężar to około 8 kg/m2), dzięki temu można projektować lżejsze konstrukcje więźb dachowych o mniejszych przekrojach elementów.

Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej i różnym kształtom gonty można dobierać do określonego charakteru domu, np. drewnianego czy murowanego, do koloru okien, elewacji lub krajobrazu. Zaletą jest również łatwy i szybki montaż. Potrzebne są jedynie młotek, miara, taśma, nóż z haczykowym ostrzem oraz szpachelka stalowa. Linka w jaskrawym kolorze jest pomocna do rozmierzania gontów na dachu. Dodatkowo, do montażu obróbek blacharskich należy użyć nożyc do cięcia blachy.
Gonty są materiał, który można układać w szerokim zakresie spadków połaci (11-90 stopni).
Gonty posiadają jeszcze jedną zaletę, jaką jest samowulkanizacja pokrycia pod wpływem promieni słonecznych. Ułatwia to przyklejenie materiału do podłoża po ułożeniu na dachu, co dodatkowo wpływa na wzrost szczelności.


Co to jest gont bitumiczny?


Gont bitumiczny to płaski wyrób asfaltowy, nienasiąkliwy, mrozoodporny, odporny chemicznie i biologicznie.
Gonty bitumiczne wykończone są z wierzchu kolorową, gruboziarnistą posypka mineralną. Posypka zabezpiecza wyrób przed czynnikami atmosferycznymi, promieniowaniem UV, uszkodzeniami, ale przede wszystkim nadaje gontom oryginalny wygląd. Posypką może być np. zmielony bazalt z barwnikiem lub zmielony łupek naturalny barwiony przez nasączenie. Posypki są ciągle udoskonalane kolorystycznie. Największą popularnością cieszą się ciepłe barwy (czerwień, beże, brązy). Posypki na gontach mogą być cieniowane, dając po ułożeniu efekt rzucanego cienia. Najczęściej spotykane kształty posypek to to sześciokąt, prostokąt, jazzy, rocky.
Warstwę środkową, nośną, stanowi osnowa, wykonana (w przypadku gontów Katepal) z welonu z włókien szklanych. Jej zadaniem jest zapewnienie stabilności wymiarowej oraz wytrzymałości mechanicznej wyrobu.
Warstwę spodnią gontu stanowi także masa asfaltowa. Masy asfaltowe gontów Katepal są modyfikowane polimerami SBS, którego właściwości fizyko-chemiczne zbliżone są do syntetycznego kauczuku. Dzięki temu gonty Super Katepal mają zwiększoną wytrzymałość na rozciąganie i zrywanie. Bez szkody dla trwałości można je wielokrotnie zginać i prostować. Elastomer SBS zwiększa elastyczność w niskich temperaturach, np. w Finlandii. Podnosi próg mięknięcia w wysokich temperaturach, np. Kalifornia, zabezpieczając gonty przed " płynięciem " tak charakterystycznym dla tanich gontów asfaltowych.
A na „samym dole” gontu jest w 2/3 elastomerowa warstwa samoprzylepna zabezpieczona folią ochronną oraz w 1/3 posypka piaskowa, drobnoziarnista.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz