wtorek, 29 maja 2012

Dlaczego warto magazynować wodę deszczową?

Wody gleb, mórz, rzek i jezior mają pH lekko odbiegające od obojętnego. W glebach przeważa ph oscylujące wokół 6 (kwaśne), wody oceaniczne mają pH nieco ponad 8 (zasadowe). Dlatego deszczówka mając odczyn lekko kwaśny znakomicie nadaje się do podlewania roślin.

Nie bez znaczenia jest też ciśnienie osmotyczne, które sprawia, że rośliny nie mogłyby pobierać przez korzenie wody innej niż deszczowa, powierzchniowa lub gruntowa, na przykład morskiej. Dlatego podczas dni bez opadów warto zaopatrywać rośliny w wodę zmagazynowaną w zbiornikach na deszczówkę.  Jest ona niezbędna dla roślin!
Zjawisko polegające na jednokierunkowym przechodzeniu przez błonę półprzepuszczalną cząsteczek wody (rozpuszczalnika) nazywamy osmozą. Osmoza ma kluczowe znaczenie w życiu organizmów. Szczególnie rośliny, dzięki osmozie, mogą pobierać wodę i rozprowadzać ją po całym organizmie. W wyniku osmozy wytwarza się w komórkach ciśnienie osmotyczne nadające żywym tkankom wytrzymałość i elastyczność.

Zainstalowanie przy domu zbiornika na deszczówkę jest szczególnie ważne na tych terenach Polski, gdzie występuje deficyt opadów. Szczególnie dotyczy  to województwa mazowieckiego oraz wielkopolskiego, ale tak naprawdę całego pasa od województwa lubuskiego, przez wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, aż po podlaskie. Sprawdź, czy mieszkasz na obszarze deficytu opadów:
Klimatyczny bilans wodny w latach 1951-2000, Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz