piątek, 21 października 2011

Przegląd wyłazów dachowych

Wyłaz dachowy to niezbędny element dachu. Oczywiście kominiarz może dotrzeć do komina inną drogą, na przykład drabinką na połać dachu, a dalej stopniami kominiarskimi do ławy kominiarskiej. Wyjście na dach od wewnątrz budynku musi być na każdym dachu.
 
Dawniej wyjście na dach, była to klapa zbita z desek zabezpieczona od zewnątrz papą lub blachą. Ciężkie, niewygodne blaty osadzone w skrzyni na połaci dachu w pobliżu komina. Klapa zamykana była na haczyki, czasem dodatkowo kłódką. Należało klapę podnieść do góry i ostrożnie odłożyć na bok, aby klapa nie zsunęła się w dół. Było to ślepe  wyjście na dach, do którego trzeba było dojść po omacku.

Dzisiaj producenci oferują duży wybór wyłazów dachowych oraz pokrewne do wyłazów klapy dymowe oraz świetliki dachowe. Omawiając temat wyłazów dachowych, skoncentrujemy się tylko na produktach, które po zamontowaniu mają umożliwić szybkie, łatwe i bezpieczne wyjście na dach dla przeprowadzenia prac kominiarskich, instalacyjnych lub konserwacyjnych. Wyłazy nowej generacji produkowane są z przezroczystą klapą doświetlającą poddasze. Klapa  wykonana jest z tworzywa lub ze szkła. Omawiane wyłazy charakteryzują się małą termoizolacyjnością i dlatego powinny być przeznaczone tylko do poddaszy niezamieszkanych.

Jeżeli wyjście na dach musi być zlokalizowane w pomieszczeniu zamieszkałym, to powinno spełniać wymagania takie, jakie dotyczą okien połaciowych, czyli szyba musi mieć współczynnik przenikania ciepła na poziomie minimum 1,1 W/m2K. Są to okna wyłazowe, które w odróżnieniu od okien obrotowych, otwierają się na bok, na lewą lub prawą stronę. Więcej informacji w dziale hurtowni NaBudowe24.pl: okna dachowe wyłazowe termoizolacyjne.

Wyłazy dachowe stosowane w pomieszczeniach, gdzie temperatura wewnątrz zbliżona jest do temperatury na zewnątrz budynku, mogą mieć klapę z tworzywa lub ze szkła.

Wyłazy Fakro z plastikową kopułą z poliwęglanu o zwiększonej odporności na działanie czynników atmosferycznych i promieni UV produkowane są w dwóch rozmiarach: 54x75 cm i 86x86 cm. Wymiary określają wielkość ościeżnicy w świetle wyjścia. Wyłazy sprzedawane są jak kompletny zestaw, gotowy do zamontowania na dachu. Klapa zawiasami połączona jest z ościeżnicą w zespoleniu z kołnierzem montażowym.
 
Wyłazy Fakro WS, czyli standard, mają trzy rodzaje kołnierzy dostosowane do różnych pokryć: WSS do pokryć płaskich, WSZ do pokryć falistych i WSH do pokryć  wysokoprofilowanych. Klapa w wyłazach WS otwiera się do góry umożliwiając łatwe wyjście na boki.
 
Kolejna grupa wyłazów to wyłazy z klapą ze szkła, czyli wyłazy WG Fakro i WG Optilook. Wyłazy typu WG produkowane są w dwóch rozmiarach 45x55 cm i 45x75 cm. Wyłazy te są zintegrowane z kołnierzem montażowym uniwersalnym dostosowanym do wszystkich rodzajów pokryć dachowych. Różnice poszczególnych wyłazów WG są następujące:

Wyłaz Fakro WGT to wyłaz z klapą, z pojedynczą szybą o grubości 4mm. Szyba w wyłazie WGT jest szybą hartowaną odporną na gradobicie. Wyłaz dachowy WGI Fakro to wyłaz z klapą z pakietem szybowym 4H-10-4H, co oznacza, że pakiet zbudowany z dwóch szyb o grubości 4 mm każda. Obie szyby są hartowane. Wyłaz WGI Optilook to wyłaz z klapą z pakietem szybowym 4H-10-4, co oznazca, że pakiet zbudowany jest z dwóch szyb o grubości 4 mm każda, a szyba zewnętrzna jest szybą hartowaną. Klapa w wyłazach WG otwiera się do góry, umożliwiając łatwe wyjście na boki.
 
Wyłazy dachowe Fakro WLI to kolejna grupa wyłazów z klapą ze szkła, a właściwie z pakietu szybowego 4H-8-4H, co oznacza, że pakiet zbudowany jest z dwóch szyb o grubości 4mm i że obie szyby są hartowane, oddalone od siebie o 8 mm.  Wyłazy WLI charakteryzują się dużą przestrzenią wyjścia. Produkowane są w dwóch rozmiarach 54x83 cm i 86x86 cm. Wymiary określają wielkość ościeżnicy w świetle wyjścia.

Wyłaz ma konstrukcje klapową i otwierany jest na bok. Wyłaz zintegrowany jest z kołnierzem montażowym uniwersalnym dostosowanym do wszystkich rodzajów pokryć dachowych. Ponieważ wyłaz otwierany jest na bok, zastosowano ogranicznik obrotu, który stabilnie utrzymuje otwarte skrzydło przed przypadkowym zatrzaśnięciem. Wyłaz WLI ma ciekawą konstrukcję, może być zamontowany w sposób umożliwiający otwarcie skrzydła na prawą lub lewą stronę. Wyłaz WLI jest uniwersalny i łatwo możemy zmienić  kierunek otwierania skrzydła z lewego na prawy. Należy odkręcić zawiasy skrzydła od ościeżnicy oraz ogranicznik obrotu, a po odkręceniu obrócić skrzydło o 180° i przykręcić zawiasy oraz ogranicznik obrotu do przeciwległego boku ościeżnicy. Dla ułatwienia ponownego montażu w ościeżnicy wykonane są otwory pilotujące dla wkrętów.

Planując montaż wyłazów dachowych, prosimy zapoznać się z działem akcesoria dachowe, a szczególnie z produktami z grupy bezpieczeństwo i komunikacja na dachu oraz zabezpieczenia przeciwśniegowe.

6 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno przy budowie czy remoncie takie kwestie są niezwykle ważne i moim zdaniem bardzo istotne jest również to aby mieć zawsze kontakt do sprawdzonej ekipy remontowej. Zdecydowanie mogę każdemu polecić fachowców z https://www.wawerbud.pl/prace-wykonczeniowe/ gdyż ja już nie raz miałam okazję z ich usług skorzystać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja również jestem przekonana, ze właśnie budowa domu to jest bardzo poważne wyzwanie i moim zdaniem również fajną opcją mogą być domy kanadyjskie. Jak udało mi się zobaczyć w https://tomhus.pl/ to ja również coraz bardziej przekonuję się do takiego rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zazwyczaj wyłazy dachowe zamawia się od razu z oknami dachowymi, nie dziwi mnie dlatego, że taki producent jak Dakea ma takie wyłazy w ofercie. Na stronie https://dakea.pl/produkty/wylazy-dachowe/ możecie sprawdzić dokładnie jakie. Firma zajmuje się od lat produkcją okien dachowych różnego rodzaju, dopasowanych do każdego dachu i też na wymiar podany przez klienta.

    OdpowiedzUsuń