Gonty bitumiczne to pasy specjalnie przygotowanej papy asfaltowej pociętej w kształty, które po ułożeniu na połaci dachu dają wrażenie przylegających do siebie dachówek lub kafelków. Oferowane na naszym rynku gonty bitumiczne Katepal występują w 3 kształtach: sześciokątnym - popularny "plaster miodu", romboidalnym Foxy - "karo", oraz prostokątnym Rocky, nazywanym też " pałacówką ". Foxy i Rocky nawiązują swym wyglądem do popularnych w Niemczech dachów krytych łupkiem bitumicznym. Kształty te plus wielość kolorów oraz typów cieniowania sprawiają, że jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów.
Budowa gontów bitumicznych Katepal
Trzywarstwowe gonty bitumiczne Katpal wykonane są z maty z włókna szklanego pokrytego masą bitumiczną i posypką mineralną, bądź ceramiczną, która prócz funkcji dekoracyjnych zabezpiecza gont przed promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi. Kolejna warstwa to bitum z zatopioną siatką z włókna szklanego. Ta warstwa odpowiedzialna jest za trwałość i szczelność gontu. Trzecia warstwa to samowulkanizujacy się bitum , łączący w trwale elastyczny sposób kolejne warstwy gontu, układanego na połaci dachu.
Bardzo istotną cechą wyróżniającą gonty bitumiczne Katepal to szeroka warstwa klejąca naniesiona na całej szerokości pasa , a nie w postaci punktów lub wąskich pasków.
Elastomer SBS
Masy bitumiczne wykorzystywane do produkcji gontów Super Katepal, modyfikowane są elastomerem SBS, którego właściwości fizyko-chemiczne zbliżone są do syntetycznego kauczuku. Dzięki temu gonty Super Katepal mają zwiększoną wytrzymałość na rozciąganie i zrywanie. Bez szkody dla trwałości można je wielokrotnie zginać i prostować. Elastomer SBS zwiększa elastyczność w niskich temperaturach, np. w Finlandii. Podnosi próg mięknięcia w wysokich temperaturach, np. Kalifornia, zabezpieczając gonty przed " płynięciem " tak charakterystycznym dla tanich gontów asfaltowych.
Korzyści z zastosowania gontów Katepal
Waga materiału potrzebnego do pokrycia 1m2 dachu wynosi ok. 8 kg, co kwalifikuje gonty do grupy lekkich pokryć dachowych. Oznacza oszczędność na materiale na więźbę dachową. Panelowa konstrukcja gontów bitumicznych Katepal , czyli układanie pokrycia z małych powierzchniowo pasów powoduje zmniejszenie strat materiałowych jako odpady. Nawet na bardzo skomplikowanych architektonicznie dachach odpady nie przekraczają 5%. Dla porównania, blachodachówki na dachach kopertowych wykorzystywane są w 65 - 70 %. Warto o tym pamiętać wybierając rodzaj pokrycia dachowego. Termoizolacyjne właściwości materiałów wykorzystywanych w produkcji gontów Katepal, zakładkowy sposób montażu, oraz sztywne podłoże dla gontu z desek lub płyty OSB tworzą łącznie dodatkową izolację termiczną. Poprawiają w odczuwalny sposób bilans energetyczny budynku, zmniejszając straty ciepła przez dach.
Dach kryty gontem bitumicznym jest nie tylko dachem cieplejszym, ale również dachem cichym. Zdolność mas bitumicznych do tłumienia dźwięków i wibracji jako pierwsi docenili specjaliści z US Army. Nie używali co prawda gontów bitumicznych do swych celów, lecz specjalnych mat z modyfikowanych bitumów do wyciszania pojazdów. Dziś powszechnie maty bitumiczne stosowane są przez fachowców zajmujących się profesjonalną ochroną przed hałasem. Dzięki tym właściwościom nawet podczas ulewy czy gradobicia mamy komfort ciszy.
Uwarunkowania dla trwałości i estetyki
Aby dach wykonany z gontu bitumicznego, był piękny i trwały musimy znać kilka podstawowych zasad obowiązującuch przy pracy z gontami bitumicznymi.
- Odpowiednie przygotowanie podłoża. Najlepiej jest zastosować wodoodporne płyty OSB. Często jednak są wykorzystywane deski z szalunków lub innych prac na budowie. Pamiętajmy aby używać desek suchych i nie szerszych niż 15 cm. Deski muszą być przybite do każdej krokwi dwoma gwoździami.
- Gdy podłoże jest przygotowane należy pobierać pasy gontów losowo z kilku paczek. Posypka na gontach wytwarzana jest z surowców naturalnych, które moga różnić się odcieniem nawet w ramach tej samej partii produkcyjnej. Biorąc losowo pasy z różnych paczek unikniemy tworzenia plam na dachu.
- Stosowanie niezbędnych akcesoriów systemowych daje pewność trwałości całego dachu. Pasy brzegowo - kalenicowe w paczkach po 20 szt. 250 x 1000 mm. z perforacją w poprzek pasa. Pasy stosuje się jako pierwszą warstwę wzdłuż orynnowania, oraz po podziale wzdłuż perforacji na trzy mniejsze prostokąty jako płytki kalenicowe. Pasy brzegowo kalenicowe sa samoprzylepne całą swą powierzchnią i są wykonane z tego samego materiału co gonty. Taśmy specjalne w rolkach 0,7 x 10 mb. wykonane są z z masy bitumicznej modyfikowanej elastomerem SBS na wzmocnionej osnowie poliestrowej. Produkt absolutnie niezbędny do prawidłowej obróbki koszy dachowych, kominów, oraz okien dachowych. Papy podkładowe K-EL 60/2200 w rolkach 1 x 15 mb modyfikowane SBS na welonie szklanym z zakładem samoprzylepnym. Uszczelniacz K-36 w wiaderkach 3 l. niezbędny do prawidłowej i trwałej obróbki koszy, a także do wszelkich innych prac obróbkowych. Jako trwale elastyczny jest kompatybilny z całym systemem krycia, polegajacym na elastyczności powłoki dachowej zdolnej do kompensowania naturalnych przemieszczeń i tym samym bardzo odpornej na procesy starzeniowe.
Tomasz Czarnowski, product manager, Festbud sp. z o.o., NaBudowe24.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz